„Kto by mal voči sobášu námietky, nech prehovorí teraz, alebo nech mlčí navždy.“ A koronavírus prehovoril.

Ešte pred niekoľkými týždňami ste dolaďovali posledné detaily a tešili sa, až nadíde váš svadobný deň. Všetci však teraz čelíme mimoriadnej situácii a často nevieme, ako sa správať a čo nás čaká v nadchádzajúcich dňoch. Nariadenia a opatrenia vlády sa neustále menia. Koronavírus Covid-19 so sebou priniesol veľa paniky a aj neistoty. Ako môžete postupovať v prípade, že ste mali v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch naplánovanú svadbu? Podľa odhadov by sa situácia mala o 2 – 3 mesiace upokojiť, presné dátumy však zatiaľ známe nie sú. Množstvo zamilovaných párov ticho vyčkáva a dúfa, že sa všetko zase vráti „do normálu“. Nádej predsa umiera posledná.

Uskutočniť, zrušiť alebo presunúť

Ak riešite svadbu v apríli alebo začiatkom mája, odpoveď je viac ako jasná. Pre súčasné vládne nariadenia je asi lepšie svadbu zrušiť, prípadne ju skúsiť presunúť na iný mesiac. Medzi najfrekventovanejšie mesiace na uskutočnenie svadby patrí práve obdobie letných mesiacov, preto je možné, že sa nájdu termíny na jeseň alebo v zime. Aj zimná svadba má svoje čaro.

Svadby s termínom na konci mája a neskôr majú pozitívnejšie vyhliadky. Tu sa vám ponúka hneď niekoľko variantov:

  • Počítať s pôvodným termínom svadby a čakať,

  • pre väčšiu istotu a možno aj komfort uskutočniť komornejšiu verziu svadby (menej hostí a pod.),

  • posunúť svadbu na jeseň/zimu alebo rok 2021.

Hneď ako sa rozhodnete pre jeden z variantov, treba konať. Máme pre vás niekoľko dobrých tipov, na ktoré je dôležité sa v momentálnej krízovej situácii zamerať.
 

Ako teraz postupovať?

Gro pre vás teraz bude komunikácia, a to so všetkými zainteresovanými stranami: svadobná agentúra/koordinátorka, sprostredkovatelia miesta a cateringu, kapela, hostia a aj klenotníctva a predajne svadobných obrúčok.

Pri komunikácii so všetkými stranami sa stretnete s rôznymi druhmi prístupu. Množstvo ľudí má viac ako inokedy rozvinutý zmysel pre empatiu, preto sa dočkáte chápavého a ústretového prístupu. U niektorých strán ide, bohužiaľ, empatia bokom, preto nebude ani prístup taký srdečný. Jednoznačne odporúčame nevnášať do komunikácie zbytočné emócie. Aj ľudia a spoločnosti, ktoré vám napríklad nevrátia zálohu alebo majú vysoké storno, musia z niečoho žiť. Snažte sa všetko vyriešiť kompromisom a pamätajte na to, že táto situácia nie je príjemná pre nikoho. 

Teraz venujte pozornosť nasledujúcim bodom:

  • Zistite si potrebné informácie

Skôr ako sa pustíte do divokého obvolávania a bombardovania e-mailami, skúste si informácie najskôr vyhľadať sami. Použite internet a webové stránky. Väčšina ľudí sa v súčasnosti snaží ihneď všetko komunikovať práve prostredníctvom mailu.

  • Skontaktujte sa so svadobnými dodávateľmi a s dôležitými osobami

Nech už ste si informácie dohľadali alebo nie, komunikovať treba. Obráťte sa na všetkých zainteresovaných – sprostredkovateľov miesta svadby, cateringu, kapelu, sobášiaceho atď. Zabezpečte alternatívne možnosti – zmenu miesta, posunutie termínu alebo storno. 

  • Informujte hostí

Nezabúdajte ani na hostí, treba s nimi komunikovať. Dajte im najavo, že prípadné zmeny riešite a že pracujete na čo najprijateľnejšom variante. Nie každý hosť má miesto svadby blízko, niektorí musia pricestovať zďaleka a musia riešiť ubytovanie a dopravu s predstihom.

(Ne-)vhodná chvíľa na žiadosť o ruku

Plánovali ste žiadosť o ruku a teraz neviete, čo s tým? Môže to vyzerať tak, že na žiadosť o ruku teraz nie je vhodný čas. Možno ste si žiadosť predstavovali inak – na krajšom mieste v príjemnejšej atmosfére. Práve v týchto ťažkých časoch si najviac uvedomíte, aké dôležité je, že máte vedľa seba niekoho, s kým môžete všetko zvládnuť. Tento akt môže byť svetlou chvíľkou, ktorá vnesie do vášho vzťahu pozitívnu energiu.

Stále sme tu s vam

V predajniach sa s nami ešte chvíľku nestretnete, ale online sme tu stále s vami. Hneď ako to bude aspoň trochu možné, otvoríme svoje predajne, aby ste si mohli prstienky pozrieť naživo. Pripravujeme rezervačný systém, kde si budete môcť rezervovať čas na návštevu.

Dielňa je stále v prevádzke, svadobnú obrúčku alebo zásnubný prsteň si môžete objednať na našom e-shope. Objednaním online nadobudnete istotu, že svoje prstienky budete mať včas. Budeme pracovať ešte intenzívnejšie, aby všetci stihli svoje svadby a zásnuby tento rok v termínoch, ktoré ste si želali. Veríme, že sa čoskoro všetko vráti do normálu.


Nezabudnite sledovať náš  Instagram a Facebook,  kam vkladáme nové príspevky a informácie. Ak sa chcete na niečo opýtať, nebojte sa s nami skontaktovať. Želáme vám, aby ste mali so svadbou čo najmenej problémov a komplikácií, držte v týchto ťažkých časoch pri sebe. Váš tím BISAKU.

SLEDUJTE, ČO JE U NÁS NOVÉ

Pošleme vám zdarma katalóg

Zadajte svoj e-mail a už o pár dní môžete listovať
40 tlačenými stranami nového katalógu BISAKU.