Kúzelná svadba v cudzine: Čo všetko treba zariadiť

Západ slnka, šum mora, príjemná teplota a vy dvaja. Aj tak môže vyzerať váš jedinečný deň D, keď zahájite novú životnú etapu. Zahraničné svadby ako z filmu už nie sú nič neobvyklé. Len treba vziať do úvahy niekoľko dôležitých aspektov. Poviete takému neobyčajnému dňu svoje áno?

Nádych exotiky počas svadobného dňa je snom mnohých párov. Či už ide o pieskové pláže tisíce kilometrov ďaleko, toskánske kopce alebo tajomnú islandskú krajinu. Rozprávkové destinácie sa dajú nájsť po celom svete, a tak je len na vás, kam povedú vaše spoločné kroky.

Svadba v zahraničí s agentúrou, alebo bez?

Aj keď sa svadba pri mori alebo na horách javí ako dokonalá voľba, treba myslieť na určité formality. Byrokratická stránka svadby v zahraničí predstavuje koliesko po úradoch nielen na Slovensku, ale aj v krajine, ktorú si pre jedinečný zážitok vyberiete. Preto najskôr zvážte, či sa budete chcieť do celého vybavovania púšťať po vlastnej osi, alebo prijmete pomocnú ruku od profesionálov.

Môže ísť o klasickú cestovnú kanceláriu alebo svadobnú agentúru, ktorá sa zameriava priamo na svadby v zahraničí. Tie väčšinou poskytujú kompletné balíčky, vďaka ktorým môžete najmä úradné veci pustiť z hlavy.

Výhodou je, že sa tak môžete sústrediť len na kúzlo daného okamihu. Naopak, temnou stránkou takého rozhodnutia môže byť cena. Za komplexný servis si treba priplatiť – môže ísť o tisíce, neobvyklé však nie sú ani desaťtisíce. Ďalším obmedzením bude aj výber destinácie. Aj keď v dnešnej dobe vám už agentúry ponúkajú zájazdy na exotické ostrovy v Tichom oceáne aj do malebných európskych dediniek, výber bude vždy užší, než keď si všetko zariadite sami.

Svadba v zahraničí: Čo treba zariadiť pred odchodom

Súčasťou balíčka od cestovnej agentúry bývajú (okrem výzdoby, fotografií alebo svedkov) hlavne právne náležitosti. Ak sa teda do plánovania svadby v cudzine odhodláte sami, je nutné si overiť, či vaše manželstvo bude platné aj u nás. Aby sa vám netočila hlava len z lásky, máme pre vás krátky postup, ako na zariaďovanie všetkého potrebného:

  1. Máte vysnívanú destináciu? Skvele! Na miestnom úrade musíte zistiť, aké dokumenty budete potrebovať, aby ste splnili podmienky daného štátu. V prípade, že si neviete rady už od začiatku, skúste sa obrátiť na ambasádu.
  2. Spravidla budete potrebovať nasledujúce dokumenty – rodný list, doklad o právnej spôsobilosti na uzatvorenie sobáša (zo slovenskej matriky) a kópiu pasu. V prípade predchádzajúceho manželstva doklad o rozvode. Vdovci a vdovy budú potrebovať úmrtný list partnera.
  3. Počas ďalších krokov radšej myslite na krásy vysnívanej destinácie, pretože právne formality vás môžu ľahko odradiť.
  4. Na úradoch daného štátu ste zistili, ktoré dokumenty potrebujete na uzatvorenie sobáša. Teraz nastal čas nechať ich overiť na Slovensku. Na ministerstve zahraničia vaše dokumenty overia tzv. apostilou – doložkou, ktorá tieto doklady oprávňuje na použitie v cudzích krajinách.  
  5. Ak sa vo vašom vysnívanom štáte nedá uplatniť apostila (zistite si radšej vopred), budete musieť zvoliť cestu superlegalizácie dokumentov. Tú vám zaistí opäť ministerstvo zahraničia a zároveň zastupiteľský úrad štátu, kde si chystáte vymeniť svoje manželské sľuby.
  6. Sedíte? Super. Skôr ako bude vaša cesta pokračovať na letisko, musíte ešte všetky spomínané dokumenty nechať preložiť do angličtiny, prípadne do úradného jazyka konkrétneho štátu. A to súdnym prekladateľom.
  7. V cieľovej destinácii počítajte so správnym poplatkom za obrad. Majte na pamäti, že ceny sa môžu na celom svete líšiť.

Tým máte byrokratické koliesko za sebou. Môžete si už predstavovať, ako kráčate po piesku smerom k oltáru a po pokožke vám tancujú príjemne teplé lúče slnka.

Návrat z idylky alebo opäť úrady

Svadbou v zahraničí sa síce začína úplne nová etapa, zariaďovanie na úradoch bude však pokračovať v podobnom duchu. Tentoraz si však musíte apostilu (či superlegalizáciu) na dokumenty zariadiť v cieľovej destinácii – radšej sa najskôr poraďte, aká inštitúcia vám môže také náležitosti poskytnúť. Superlegalizáciu musí vydať tamojšie ministerstvo zahraničia a slovenský zastupiteľský úrad.

Niekedy býva orieškom pri svadbe v zahraničí zmena priezviska. Vďaka pasu a všetkým právnym náležitostiam máte možnosť zmeniť si priezvisko takmer okamžite. Štáty v tom však nemajú jednotný postup.  

Po návrate na Slovensko nechajte všetky príslušné dokumenty opäť preložiť a vydajte sa do Bratislavy, prípadne požiadajte o pomoc vašu matriku. V Bratislave totiž sídli osobitná matrika ministerstva vnútra, ktorá sa zameriava na legalizáciu sobášov zo zahraničia. Vaše manželstvo tak bude právoplatne uzavreté aj u nás. Na konci obdržíte slovenský sobášny list, ktorý bude aj právnym potvrdením vašej lásky.

Symbolická svadba v zahraničí?Zaujímavá alternatíva

Zamilovali ste sa do nejakého miesta v zahraničí, javí sa vám ako to pravé na sobáš, ale predstava zariaďovania všetkých dokumentov už taká rozprávková nie je? Práve symbolická svadba v zahraničí môže byť riešením. Romantiku exotickej svadby si prežijete rovnako, ale bez nepríjemnej byrokracie.  

Ide o svadbu, ktorá nie je právne platná, jej celý priebeh by ste však od klasickej svadby nerozoznali. Prežijete všetky kľúčové okamihy vrátane chvíle, keď si vymeníte snubné prstene a prvý manželský bozk. Ak si len chcete splniť sen o svatbe na pláži, je to výhodné. Aj v takomto prípade môžete nechať organizáciu na špecializovanej agentúre. Vďaka jednoduchšiemu zariaďovaniu to však pravdepodobne zvládnete aj na vlastnú päsť. Tiež vám to ušetrí dosť eur. No, nebola by svadba na lodi v Karibiku nezabudnuteľná?

Šťastnú cestu (životom)

Či už vaše spoločné kroky povedú na svadbu v zahraničí, alebo do slovenských zámkov a stodôl, vždy by to malo byť hlavne o vás. Aj keby ste si mali povedať sľuby len v prítomnosti svedkov, všetko je v najlepšom poriadku. Tak šťastnú cestu!
SLEDUJTE, ČO JE U NÁS NOVÉ

Pošleme vám zdarma katalóg

Zadajte svoj e-mail a už o pár dní môžete listovať
40 tlačenými stranami nového katalógu BISAKU.